چهار توصیه به منظور موفقیت در برنامه ریزی مدیریت استراتژیک

2
Share on twitter
Share on email
Share on linkedin

بدون تفکر دقیق در پسِ زمینه هیچ برنامه ریزی استراتژیکی موفق نخواهد بود. شاید به همین دلیل هم برنامه ریزی مدیریت استراتژیک خود پیشرانی حائز اهمیت در زمینه‌هایی نظیر اخذ تصمیمات مربوط به سرمایه گذاری و حرکت در مسیر رشد برای نهادها و سازمان های مختلف است.

در این نوشتار چهار توصیه به نقل از مجله کسب و کار هاروارد را برای کمک در تسهیل دستیابی به موفقیت در برنامه ریزی استراتژی را با شما به اشتراک میگذارم :

۱- برای آزمایش مفروضات موجود در برنامه ریزی استراتژیک از تجربیات و آزمایش کمک بگیرید

برنامه ریزی استراتژیک بر مبنای مفروضات تحقق پیدا میکند, مفروضاتی که بر اساس نتایج حاصل شده از قبل و بر مبنای تحلیل آینده ( آینده پژوهی)بر مبنای ابتکار استراتژیست به دست آمده است. برای مدیران اعتماد به این چنین مفروضاتی  با  این استدلال که نتایج حاصل , خروجی مطالعات آکادمیک است و فاصله آن با دنیای واقعی قابل توجه خواهد بود, دشوار است. تخصیص منابع بر اساس مفروضات و نادیده گرفتن تجربیات حاصل از حضور در دنیای کسب و کار برای مدیران, تصمیمی همراه با شک و تاحدودی عدم اطمینان همراه خواهد بود. به عنوان استراتژیست تلاش کنید مفروضات موجود در برنامه ریزی استراتژیک را  با آزمودن در دنیای واقعی مورد سنجش قرار دهید و برای مفروضات موجود ضریب اطمینان کسب کنید. به منظور آزمودن مفروضات موجود بهترین روشی که میتوان متصور بود تعیین اهداف تستی کوتاه مدت به منظور اطمینان از درست یا نادرست بودن فرضیات است . یکی از مدیران ارشد اجرایی اسم این اهداف تستی را “ماموریت‌های پیشاهنگی” گذاشته است .

توصیه دوم :  هرگز از کلماتی که دارای معانی دو پهلو و مبهم هستند استفاده نکنید

استفاده از کلمات دو پهلو و دارای معانی مبهم و غیر شفاف در برنامه ریزی استراتژیک و به خصوص در بخش چشم انداز و بیانیه ماموریت رواج فراوانی دارد :

” استفاده از توانمندیهای عملیاتی در سطح کلاس جهانی به منظور ….. ”  . ” به کارگیری استراتژی قیمت گذاری به منظور حفظ سهم از بازار و هدایت موثر تقاضا به سمت محصولات / خدمات جدید . ” .

تنها ماحصل استفاده از اینچنین ادبیاتی اطمینان از این موضوع است که هیچ کس (حتی خودی‌ها) از استراتژی و برنامه ریزی ما سر در نخواهد آورد. و اینگونه است که بسیاری از برنامه ریزی‌های استراتژیک بعد از تصویب در سطوح عالی مدیریت , مستقیما به بایگانی منتقل می‌شود .

تلاش کنید تا در اسناد مدیریت استراتژیک و در بخش‌هایی که به برنامه های عملیاتی اشاره می‌گردد حتما از ادبیاتی شفاف و روان استفاده نمایید . ادبیات روان و شفاف به شما کمک خواهد کرد تا تمام افرادی که به نوعی نقشی در اجرای برنامه ریزی استراتژیک سازمان دارند به صورت کامل نسبت به وظایف و نقش‌هایشان اشراف پیدا کنند.

مدیرعامل یکی از شرکت های بزرگ فعال در حوزه ارائه خدمات مالی لیست بلند بالایی از کلمات سنگین و دشوار از لحاظ قابلیت تفهیم برای همگان تهیه و استفاده از کلمات این لیست را در مراودات شرکت و متون برنامه ریزی ممنوع کرده بود.

توصیه سوم :  با الگوهای  برنامه ریزی از پیش تعریف شده خداحافظی کنید

در بسیاری از سازمان ها بر اساس یک الگوی آماده و از پیش تعرف شده اقدام به برنامه ریزی استراتژیک مینمایند : تحلیل رقابت پذیری شرکت , فرصت ها و تهدیدات موجود در محیط سازمان و خارج از آن , توجه به شکاف‌های عملکردی و اهمیت پر کردن این فواصل و … .

استفاده متعصبانه از اینچنین الگوهایی موجب میشود تا بیشتر به نیاز شرکت به منظور پرکردن فرم‌های از پیش تعریف شده  توجه شود تا بحث اصلی که همانا تفکر سازنده در مورد دست یابی به راه حل هایی به منظور رشد شرکت . اگر هر ساله و هنگام ارزیابی برنامه ریزی استراتژی و یا تهیه برنامه ریزی استراتژیک شروع به تکثیر فرم‌های همیشگی مینمایید و از افراد مشخصی میخواهید که اقدام به تکمیل اطلاعات لازم نمایند شدیداً در معرض خطر ابتلا به دام “دور شدن از اصل ماجرا” هستید. از عواقب گرفتاری در چنین دامی میتوان به مواردی نظیر ابراز ایده های قدیمی و مستهلک, پاسخ های تکراری, برنامه هایی که انعکاسی از وضعیت فعلی موجود در سازمان نیستند و بدتر از آن عدم آگاهی نسبت به فرصت هایی که کسب و کارها باید نسبت به آنها واکنش نشان بدهند, نام برد  .

دور ماندن از این دام شاید به همین سادگی باشد که بخش هایی از الگوی برنامه استراتژیک که هیچ معنایی القا نمی‌کنند را حذف کنیم و یا با دقت و حساسیت بیشتری نسبت به طراحی بخش های مختلف موجود در الگوی برنامه ریزی استراتژیک برخورد نماییم . به عنوان مثال یک تولید کننده بزرگ مواد غذایی با مهندسی مجدد فرایندها و گذار از برنامه استراتژیک با بخش های متعدد و سنگین به یک الگوی برنامه ریزی استراتژیک کوتاه تر و باز تر برای توسعه  برسد که به تیم های مختلف اجرا کننده برنامه این آزادی عمل را اعطا نماید که خود تیم ها بتوانند برای رشد کسب و کار در بخش های مرتبط عمل نمایند .

توصیه چهارم : پرسشگر باشد و سوالات انگیزاننده بپرسید

در تئوری, مدیریت استراتژیک میبایست بحث و گفتگو در بین اعضای تیم های مختلف سازمان را تقویت نماید و به شکل گیری فضای گفتگو در سازمان کمک کند. اما هنگامی که تمامی فرایندها به صورت دقیق و از پیش تعریف شده است و با انبوهی از اطلاعات پشتیبانی میشود , فضای گفتگو محدود تنگ و به حاشیه رانده میشود.  در چنین فضایی , هنگامی که برنامه ها توسط مدیریت ارشد سازمان ارائه می‌گردد مهم است  که سوالاتی پرسیده شود و برای پاسخ به پرسش ها فضایی فراهم گردد تا پاسخ ها بتوانند بدون ترس و واهمه مبانی و مفروضات برنامه استراتژیک را مورد بحث و بررسی قرار دهند. در فضایی با این مختصات سطح اعتماد به نفس افراد به منظور مشارکت در بحث و گفتگو حول برنامه ریزی استراتژیک شرکت رشد مینماید و مشارکت تیم ها در سنجش نظری طرح و برنامه افزایش پیدا میکند.

 

 

4/5 ( 1 بازدید )

این پست را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مدیرتولز، تلفیق مهندسی و هنر

مدیرتولز چیست؟

مدیرتولز © آژانس تبلیغاتی 360  °   با همکاری و همراهی مجموعه ای از چندین متخصص خبره پیرامون محیطی با تلفیق از مهندسی و هنر با سابقه کاری مرتبط در  توسعه نرم‌افزار , طراحی گرافیک , رابط کاربری و تجربه کاربری , مدیریت خلاقیت و نوآوری , ساخت تیزر , انیمیشن و موشن گرافی در سال 1396 در شهر تهران متولد شد . پایه گذاران مدیرتولز تیمی با انگیزه , جوان و در عین حال با تجربه‌اند که با اعتقادی راسخ به هم‌افزایی و حصول نتایج موثر با اتکا به قدرت تیمی کنار هم جمع شده‌اند تا تعریفی نزدیک‌تر از آژانس تبلیغاتی نسبت به فاصله نسبتاً استانداردهای موجود در کشور با نصاب‌های جهانی به هموطنان و صاحبین کسب و کار عزیز ارائه نمایند.  

لینک های مفید

  • طراحی سایت پزشکی
  • طراحی سایت شرکتی
  • سئو
  • طراحی سایت فروشگاهی
  • عکاسی صنعتی

تمامی حقوق این وبسایت متلق به مجموعه مدیرتولز می باشد.