چهار پرسشی که مدل کسب و کارتان را متحول می‌کند

با استفاده از این ابزار و پاسخ به این چهار پرسش, مدل کسب‌وکارتان را احیا کنید !

فرصت را از دست ندهید !

فاصله شما تا خلق یک مدل کسب‌و‌کار نوآورانه تنها پاسخ به چهار پرسش است

درحالیکه بسیاری نوآوری را در گرو فن‌آوری‌های عجیب و سطح و بالا و محصولات جدید و پر هزینه می‌دانند. پیشگامان بزرگ عرصه کسب و کار مانند آمازون, نتفیلیکس و … نوآوری را در بازنگری روی مدل کسب و کار و اعمال تغییرات کوچک و البته مداوم جستجو می‌کنند . این راز بزرگ رهبران کسب و کار دنیا است .

روشی ارزان‌تر ,ساده‌تر و البته بسیار قدرتمندتر برای نوآوری

چهار پرسش برای تحول در مدل کسب و کار - مدیرتولز

اعمال یک نیروی کوچک در جهت ایجاد یک تغییر بزرگ

تغییرات هوشمندانه کوچک می‌توانند منجر به تغییرات بزرگی شوند. ارشمیدُس سالها پیش این موضوع را عنوان کرد. امروز می‌دانیم با اعمال تغییراتی کوچک و البته هوشمندانه و فکر شده در اینکه چه تصمیماتی در کسب و کار گرفته میشود ، چه زمانی این تصمیمات گرفته میشود ، چه کسانی این تصمیمات را میگیرند و چرا این تصمیمات گرفته میشود میتوانیم تغییراتی بسیار بزرگ در مدل کسب و کار رقم بزنیم. این قانون اهرم ارشمیدُس است .

مسئله این است  :

چه تصمیماتی در چه زمانی توسط چه کسانی و چرا گرفته می‌شوند 

قانون اهرم ارشمیدُس

قانون اهرم ارشمیدس - مدیر تولز - ابزارهایی برای مدیریت

یک مثال واقعی از چگونگی کارکرد اهرم‌ , اعمال تغییر کوچک و دستاورد بزرگ

شرکت Zipcar  روش معمول در صنعت اجاره خودرو را  به وسیله ایجاد تغییری کوچک در مدل کسب و کار قدیمی و خلق مدل به اشتراک گذاری متحول ساخت . در روش قدیمی اجاره خودرو ، شرکت‌های کرایه دهنده, خودرو را برای یک یا چند روز مشخص به فرد متقاضی اجاره می‌دادند و این مدل کسب و کار, شرکت‌های اجاره دهنده خودرو را  با مسئله‌ی عدم استفاده از حداکثر ظرفیت در خارج از پیک مصرف مواجه می‌کرد .اما در مدل به اشتراک گذاری Zipcar, مشتریان  میتوانند حتی برای چند ساعت کوتاه در یک روز نیز اقدام به اجاره اتومبیل نمایند ، در حالیکه در روش اجاره سنتی خودرو، اتومبیل ها در بیشتر اوقات یا در پارکینگ پارک شده‌اند و یا اجاره نرفته اند و اگر هم اجاره داده شده باشند بیشتر اوقات زمان اجاره را بدون استفاده میماندند.با استفاده از روش zipcar اعضا تنها به ازای ساعاتی که در طول روز از ماشین استفاده کرده‌اند پول پرداخت میکنند. اعضایی که به صورت مرتب و همیشگی نیاز به اجاره کردن ماشین دارند میتوانند یک پیش پرداخت ماهانه ۵۰ دلاری بپردازند و چیزی در حدود هشت ساعت استفاده ار خودرو را به صورت روزانه رزرو نمایند. یک تغییر کوچک و یک تحول بزرگ .این یعنی همان قدرت استفاده از اهرم

کاری که بنیانگذاران Zipcar انجام دادند این بود که به سادگی متغیر  “چه چیزی برای فروش ارائه میدهیم را تغییر دادند  و این تغییر به ظاهر کوچک باعث جذب مشتریانی شد که از روش سنتی اجاره ماشین کلافه شده بودند

فرصت را از دست ندهید !

فاصله شما تا خلق یک مدل کسب‌و‌کار نوآورانه تنها پاسخ به چهار پرسش است

برای استفاده از قدرت اهرم و ایجاد تغییرات کوچک و دستیابی به تحول و نوآوری لازم است به این چهار پرسش پاسخ دهیم :

انتخاب آنچه شما از مدل کسب و کارتان میخواهید انجام دهد بر افزایش و یا کاهش کارایی آن موثر است.انتخابهای قبلی شما که بر مبنای آنها کسب و کارتان را پایه گذاری کردید تبدیل به نقطه شروع ثابت برای هر آنچه که می‌خواهید انجام دهید می‌شود که همواره محدودیت هایی رادر جهت فعالیتهایی که در آینده میخواهید انجام دهید یا مدل کسب و کارتان قادر به پذیرش آن میباشد،  ایجاد میکند.

پرسش اول : 
پرسش اول

پرسش دوم :

چارچوب کسب و کار برای هر تصمیم و یا اینکه در چه زمانی یک تصمیم اتخاذ گردد زمانبندی مشخصی را ارائه میدهد. شما باید تصمیمات زیادی را که توسط مدل کسب و کارتان به شما تحمیل میشود بگیرید قیل از اینکه اطلاعات کافی برای تصمیم گیری با اطمینان را داشته باشید . بنابراین زمانبندی تصمیمات نقشی اساسی در ریسک اطلاعاتی که به مدل کسب و کارتان تحمیل میشود دارد.

به صورت ایده آل ، تصمیم‌گیرندگان به منظور حداکثر کردن ارزش خلق شده توسط تصمیمات ، بر بهترین اطلاعاتی که در زمان تصمیم‌گیری دارند تکیه میکنند. واضح است که انتخاب تصمیم گیرندگان تحت تاثیر محدودیت‌های ناشی از هردو جنبه‌ی ریسک اطلاعاتی  و ریسک ناشی از عدم همسویی خواسته ها قرار دارد. در کتاب در مورد  این ۲ نوع ریسک یعنی ریسک اطلاعاتی و ریسک ناشی از عدم همسویی ذر انگیزه‌ها بیشتر توضیح داده شده است .

پرسش سوم : 

چه کسی تصمیمات اصلی را می‌گیرد ؟ مدیر تولز - ابزارهایی برای مدیریت

پرسش چهارم :

چرا تصمیمات اصلی اتخاذ می‌گردند ؟ مدیر تولز - ابزارهایی برای مدیریت

طراحی مدل کسب و کار عموما اهداف و انگیز‌ه‌های معینی را بر تصمیم گیرندگان تحمیل میکند. تصمیم گیرندگان حوزه کسب و کار عموما بازیگران معقولی هستند که ،‌ که این ویژگی میتواند به شدت تصمیماتی را که آنان میگیرند را تحت تاثیر قرار دهند. به عنوان مثال ،‌سازمانی که در کوتاه مدت سود برایش از اهمیت برخوردار است تصمیماتی متفاوت با سازمانی میگیرد که بیشتر به پایداری بلند مدت اهمیت میدهد.

فرصت را از دست ندهید !

فاصله شما تا خلق یک مدل کسب‌و‌کار نوآورانه تنها پاسخ به چهار پرسش است