هفت اسلحه پنهان در تولید محتوا

هفت اسلحه پنهانی که در تولید محتوا به شما کمک خواهد کرد
Share on twitter
Share on email
Share on linkedin

هفت اسلحه پنهان در تولید محتوا که به شما کمک می‌کند محتوایتان توسط دیگران به اشتراک گذاشته شود ؛

محتوای ارزشمند این قابلیت را دارد تا با اضافه کردن فاکتورهایی ساده توسط خوانندگان زیادی به اشتراک گذاشته شود. به این فاکتورهای ساده که به محتوای شما به منظور افزایش نرخ به اشتراک گذاشته شدن کمک می‌نماید, اسلحه‌های پنهان در محتوا گفته می‌شود. حرفه‌ای های حوزه تولید محتوا در تمامی محتواهایی که تولید می‌کنند از این اسلحه ها به منظور افزایش نرخ اشتراک مطالباشان در شبکه های مختلف اجتماعی استفاده میکنند . خبر خوب در این مورد این است که استفاده از این اسلحه‌های محتوایی پیچیدگی خاصی ندارد و می‌تواند توسط همگان مورد استفاده قرار بگیرد  .

اسلحه پنهان اول :

تمام آنچه شما نیاز دارید این است که بدانید به چه صورت  میتوان از این اسلحه ها استفاده نمود.

 

پر کردن شکاف اطلاعاتی موجود که منجر به ایجاد حس کنجکاوی در مخاطب می‌شود :

معمولا افراد به دستیابی به اطلاعات در ارتباط با ناشناخته‌هایشان که منجر به پرکردن شکاف‌های اطلاعاتی میگردد و در نتیجه درکشان را نسبت به پدیده ناشناخته و یا کمتر شناخته شده افزایش میدهد علاقمند و کنجکاوند. یکی از تحقیقات آکادمیک در دانشگاه  Carnegie Mellon نیز ایده شکاف اطلاعاتی و میزان تاثیرگذاری آن بر روی جرقه زدن حس کنجکاوی در افراد را تایید کرده است.

 

هدف از اضافه نمودن اطلاعاتی به منظور پر کردن شکاف اطلاعاتی این است که افراد علاقمند نه تنها  احتمالاً خودشان مطلب را خواهند خواند بلکه برای دسترسی سایر افراد به اطلاعات ارائه شده نیز اقدام به اشتراک گذاری مطلب مورد نظر خواهند پرداخت .

 

راز موجود در این بخش ,استفاده از شکاف اطلاعاتی به منظور برانگیختن کنجکاوی احساسی است و بعد از آن اطمینان از دریافت پاداش به وسیله به اشتراک گذاشته شدن مطلبتان در شبکه های اجتماعی است . نگران نباشید به صورت مرحله به مرحله به شما خواهیم گفت که چگونه باید این کار را انجام دهید ؛

[int_link link=”https://modirtools.com/content-calendar/”] تقویم محتوایی [/int_link]

قدم اول : پیش نمایشی جذاب از یک شکاف اطلاعاتی ارائه نمایید :

 

شکاف اطلاعاتی یک از موضوعاتی است که در تولید محتوا باید به آن توجه ویژه‌ای نمایید

 

به عکس بالا دقت کنید . در این عکس به یک شکاف اطلاعاتی بسیار مهم اشاره شده است . ۹۹ درصد از بازاریابان در انتخاب اهداف صحیح در تبلیغات فیسبوک بدون آنکه خودشان بدانند دچار خطا میشوند . و در ادامه متن گفته شده است که میخواهید بدانید چرا ؟

مخاطب در این نقطه با نمایش جذاب یک شکاف اطلاعاتی مواجه میشود و به احتمال بسیار زیادی تعداد بالایی از خوانندگان مطلب دوست دارند بدانند این اشتباه رایج در انتخاب اهداف در تبلیغات فیسبوک که ۹۹ درصد از بازاریابان را دچار اشتباه و خطا می‌نماید چیست ؟زمانی که مخاطبتان را در این نقطه قرار دادید موفق شده اید که ضربه اول را به منظور جلب توجه مخاطب و احتمالامیل مخاطب به اشتراک گذاری مطلبتان وارد نمایید.

 

قدم دوم : یک راه حل ارائه نمایید

زمانی که در ارتباط با شکاف اطلاعاتی موجود در دانش مخطبانتان آگاه سازی انجام دادید , زمان آن است که اطلاعاتی در اختیار ایشان قرار دهید تا حس کنجکاوی خویش را با استفاده از اطلاعات شما ارضاء نمایند.

راهنمایی : تلاش کنید شکاف اطلاعاتی را با استفاده از ارائه کاربردی و عملی در اختیار کاربران قرار دهید تا اهمیت و ارزش محتوایتان در نظر مخاطب چندین برابر گردد .

به عنوان مثال در یک آگهی متنی به منظور تبلیغ خدمت طراحی سایت شرکت مدیرتولز به منظور ارائه جذابی از یک شکاف اطلاعاتی میتوانیم با توجه به آمار موجود و قابل استناد اینگونه بنویسم :

آیا میدانستید که بیش نیمی از وب‌سایت‌ها تنها بعد از گذشت تنها شش ماه از شروع فعالیتشان به دلیل این چند اشتباه مهلک شکست می‌خورند ؟

مخاطبی که احتمالا قصد ورود به دنیای تجارت الکترونیک را دارد این تصور برایش برایش پیش می‌آید که “اوه! عجب آمار فاجعه باری” و حالا در ذهنش به دنبال این موضوع است که بخشی از آن نیمه موفق و پیروز باشد و آن اشتباهات مهلک و کشنده‌ای که باید از آن‌ها فاصله بگیرد چیست.اینجا دقیقاً نقطه‌ای است که باید به او راه حلی ارائه داد :

” با خدماتی که بعد از طراحی سایت توسط کارشناسان کسب و کار دیجیتال مدیرتولز به شما ارائه می‌دهند جزئی از تیم برنده باشید”

ایجاد سوال با ذکر این نکته که اشتباهات مهلکی در مسیر موفقیت یک کسب و کار اینترنتی وجود دارد که منجر به شکست بیش از نیمی از کسب و کارهای اینترنتی می‎‌شود و بعد از جلب توجه مخاطب به این شکاف اطلاعاتی ارائه راه حل و ایجاد اطمینان خاطر در مخاطب به این عنوان که مشتریان ما به واسطه تجربه و پشتیبانی حرفه‌ای که از ما دریافت می‌کنند از این قاعده مستثنی خواهند بود.

 

اسلحه پنهان دوم :

محتوایی تولید که به خاطر سپرده شود ! (استفاده از روش زیگزاگ)

بسیار شگفت انگیز است که به شما اعلام کنیم هر روز تقریبا ۲٫۴ میلیون محتوای جدید در اینترنت تولید می‌شود . برنامه شما برای  دیده شدن محتوایتان توسط مخاطب میان این حجم عظیم از محتوای تولید شده چیست ؟

تولید محتوای به یاد ماندنی به این دلیل که در ذهن مخاطب مثل چسب میچسبد.

اما چگونه باید محتوایی به یاد ماندنی برای مخاطب ایجاد نمایییم ؛ میخواهم با شما در ارتباط با روشی صحبت کنم به نام زیگزاگ . به طور خلاصه و در یک جمله : زمانی که همه در حال نقطه زیگ هستند شما در نقطه زاگ باشید. حدس میزنم این مفهوم برای شما بسیار گنگ باشد.خیلی خوب, به توضیحاتی که در ادامه می‌دهم دقت کنید :

محتوایی منتشر کنید که به صورت کامل بر خلاف نظر عام باشد و یا اینکه موضوع بحث(یک موضوع ترند و پر جستجو) را از یک زاویه کاملا منحصر به فرد مورد بررسیی قرار دهید.

اصلا منظورم این نیست که به زمین و زمان بتازید. فقط به این موضوع توجع داشته باشید که لازم است جرکت شما در متن به صورت زیگزاگ باشد .

تلاش میکنم با ارائه یک مثال در زمینه خدمات سئو موضوع را برای شما روشن کنم :

در یحث سئو این باور عمومی وجود دارد که پست مهمان ( مقالاتی که توسط شما در سایت‌هایی با آتوریتی و بازدید بالا منتشر می‌شود) روشی عالی به منظور هدایت ترافیک, برندسازی و به دست آوردن بک لینک قوی است .

بر همین مبنا اگر ما به عنوان یکی از شرکت‌هایی که در زمینه خدمات سئو فعالیت می‌کنیم محتوایی منتشر کنیم  و با ذکر دلایلی ادعا نماییم که پست مهمان ایده واقعا بدی است و نه تنها برای سئو مفید به فایده نیست بلکه ضرر هم دارد, به نوعی استفاده از روش زیگزاگ را در دستور کارمان قرار داده‌ایم .

در واقع با این روش هنگامی که همه در طرف “زیگ” بودند ما با انتشار محتوایی مناسب بر خلاف جریان آب شنا کردیم و در طرف “زاگ” قرار گرفتیم . این استراتژِی باعث می‌گردد در میان این همه موافقان سینه چاک استفاده از روش پست مهمان محتوای منتشر شده توسط ما به واسطه‌ی داشتن نظری مخالف جمع شانس به خاطر سپرده شدن بیشتری داشته باشد.

 

راهنمایی : اگر در استفاده از روش مصمم شدید حتما به این نکته توجه داشته باشید از آمار و ارقام واقعی و قابل استناد استفاده نمایید و نتیجه گیری نمایید در غیر این صورت صرف اتخاذ موضع مخالف با باور عام بدون اتکا به مستندات قابل اتکا به شما کمک چندانی نخواهد کرد .

 

در ادامه به صورت مرحله به مرحله با نحوه خلق محتوای به یاد ماندنی آشنا خواهیم شد :

 • قدم اول : یک باور, نظریه و یا اعتقاد عمومی و رایج در حوزه کاری خودتان را شناسایی کنید
 • قدم دوم : به مغز ایده شناسایی شده تلنگر بزنید. (اصل ایده را مورد پرسش قرار دهید )
 • قدم سوم : حتما قبل از هر اقدام دیگری گوگل را چک کنید که مبادا ایده قدم اول شما قبل از اینکه به ذهنتان رسیده باشد توسط هزاران نفر دیگر منتشر شده باشد.
 • قدم چهارم : از ایده‌تان با استناد به اعداد و ارقام از مراجع معتبر , نظر سنجی ها و یا نتایج حاصل از مطالعات موردی دفاع کنید .

راهنمایی : لازم نیست وارد فرایند پیچیده و مرموزی شوید. با تلنگری ساده و قابل فهم نسبت به باوری عامه پسند هم موفق به استفاده از این ابزار در تولید محتوا خواهید شد.

[int_link link=”https://modirtools.com/wodpress-security/”] اَمنیت در وردپرس [/int_link]

اسلحه پنهان سوم :

طراحی  مناسب محتوا

یکی از ابعاد حائز اهمیت در بحث تولید محتوا که اغلب توسط فعالان این حوزه دست کم گرفته می‌شود طراحی  و ارائه بصری مناسب محتوا چه از نظر گرافیکی و چه از نظر چینش متن میباشد.

در واقع هنگام مراجعه افراد به بلاگ شما و خواندن محتوا , چندین و چند مورد وجود دارد که به صورت ناخودآگاه بر ذهنیت مخاطب نسبته به محتوای ارائه شده توسط شما تاثیرگذار خواهد بود.

درواقع طراحی صحیح محتوا و ارائه مناسب آن به مخاطب به ما کمک خواهد کرد تا :

 

 • به خواننده در تصمیمش برای ماندن و یا ترک صفحه محتوا کمک نماییم .
 • ارزش ادراک شده متن را مشخص خواهد کرد.
 • بر آمادگی کاربر به منظور به اشتراک گذاشتن محتوای شما تاثیرگذار خواهد بود.

در اینجا به چند نکته و راهنمایی ساده به منظور افزایش کیفیت طراحی محتوا اشاره میکنیم :

 • از تصاویر با کیفیت بالا همراه با ارائه اطلاعات استفاده نمایید

استفاده از تصاویر و اینفوگرافیک‌های با کیفیت به منظور انتقال سریع و راحت تر اطلاعات

اینفوگرافیک هایی که به راحتی قابل فهم هستند انتخاب بسیار مناسبی به منظور ارتقای سطح طراحی محتوا هستند. اینفوگرافیک‌ها می‌توانند به راحتی اطلاعات مورد نیاز را به مخاطب انتقال دهند. نکته مهم دیگری که در استفاده از اینفوگرافیک‌ها وجود دارد, قابلیت بالای اینفوگرافیک به منظور به اشتراک گذاری می‌باشد. یک اینفوگرافیک خوب از جانب شما شانس بالایی برای به اشتراک گذاشته شدن خواهد داشت.

 • تغییر رنگ را به حداقل برسانید

تلاش کنید در کل سایت خود خصوصاً در بخش بلاگ تنها از دو یا سه رنگ اصلی استفاده ننمایید و این ثبات در استفاده از پالت رنگی را حفظ کنید.

استفاده از رنگ ها در سایت به دو یا سه رنگ محدود نمایید

راهنمایی:اگر در عکس‌های شما از رنگ‌های خنثی استفاده می‌شود, احتمال به اشتراک گذاری و استفاده در متون دیگران افزایش پیدا خواهد, چراکه تصاویر با رنگ خنثی تقریبا با هر رنگی در وب سایت سازگار خواهد بود .

 • محتوایتان را برای افرادی که خلاصه می‌خوانند طراحی نمایید .

یکی از نکات کلیدی که به جلب توجه بیتر به محتوای تولید شده توسط شما کمک می‌نماید, طول محتوا است . خوانندگان معدودی وجود دارند که به محتواهای طولانی علاقه نشان می‌دهند.

تلاش کنید محتوا را به بخش‌های کوچک تر تقسیم کنید . استفاده از تیترهای فرعی و تصاویر در این امر میتواند کمک کننده باشد.

 

 

اسلحه پنهان چهارم : 

کاربردسازی برای محتوا 

کاربردسازی برای محتوا در این مورد صحبت میکند که محتوایی تولید کنید که به توصیه های عملی منجر شود و از نظریه پردازی صرف بپرهیزید. به عنوان مثال به مقالاتی با عنوان “آموزش مرحله به مرحله” , “قدم به قدم ” , “دستور پخت” و … فکر کنید.

اما دقیقا چرا کاربردسازی برای محتوا منجر به افزایش شانس به اشتراک گذاری محتوا می‌گردد ؟

کاربردسازی برای محتوا منجر به تغییر ماهیت بلاگ شما از حالت اطلاع رسانی صرف به یک راهنمای عملی می‌گردد. نکته اساسی در این استراتژی حصول اطمینان از این مورد است که کاربران بتوانند مراحل را به صورت مرحله به مرحله تا حصول نتیجه دنبال  نمایند(به  دستور پخت در آشپزی فکر کنید) .

راهنما : تلاش کنید مراحل را تا حد امکان ساده و قابل فهم تهیه کنید و به گونه ای باشد که از لحاظ زمانی به صورت میانگین بین ۵ الی ۱۰ دقیقه زمان ببرد.

 

اسلحه پنهان پنجم : 

اهمیت به وجه اجتماعی

به طور حتم یکی از مهم‌ترین فاکتورهای تاثیرگذار در علاقه افراد به منظور به اشتراک گذاری محتوای شما وجه اجتماعی محتوای شما است .  وجه اجتماعی در محتوا به این معنی است که افراد علاقمند به اشتراک گذاری اخباری هستند که عقایدشان را تایید می‌کند و از آن‌ها چهره‌ای مصمم‌تر و قوی تر ارائه می‌دهد.

با سه نکته برای افزودن وجه اجتماعی به محتوا همراه شوید :

۱-اینفلوئنسرهای مرتبط با صنعت و کسب و کارتان را پیدا کنید و از آن‌ها در ارتباط با یکی از موضوعات مرتبط با کسب و کارتان سوال بپرسید. فراموش نکنید که حتما به این موضوع اشاره نمایید که جواب دریافتی را به سایتشان لینک خواهید کرد.

۲-از پاسخ‌های دریافت شده از اینفلوئنسرها در محتایتان استفاده نمایید.

 • بعد از انتشار محتوا حتما از طریق ایمیل ( یا هر راه ارتباطی ممکن دیگر) با اینفلوئنسر مورد نظر تماس برقرار کنید و موضوع انتشار محتوا را به اطلاعش برسایند و درخواست کنید که در بازنشر محتوا در شبکه های اجتماعی به شما کمک نماید. همین موضوع اگر عملی شود به تنهای می‌تواند نرخ به اشتراک‌گذاری محتوای شما را تا حد بسیار زیادی تحت تاثیر قرار دهد.

 

اسلحه پنهان ششم : 

طول محتوا

بر اساس نظرسنجی که توسط BuzzSumo روی بیش ۱۰۰ میلیون محتوای منتشر شده در اینترنت انجام شده,ارتباط معنی داری میان طول محتوا ( از نظر جامع و کامل بودن ) و میزان به اشتراگ گزاشته شدن مشاهده گردیده است ارتباط معنی داری میان طول محتوا ( از نظر جامع و کامل بودن ) و میزان به اشتراگ گزاشته شدن مشاهده گردیده است :

 

اگر مقداری روی این موضوع دقیق شویم متوجه خواهیم شد که با عقل جور در می‌آید ؛ محتوا هرچه عمیق‎‌تر و کامل تر باشد به همان نسبت سطح آگاهی که در مخاطب ایجاد می‌نماید نیز بیشتر خوهد بود.

سوالاتی که محتواهای طولانی می‌توانند به آن‌های پاسخ دهند سوالات بیشتری خواهد بود. بنابراین با احتمال بیشتری ارزش ادراک شده آن توسط مشتری سنجیده و در نهایت به اشتراک گذاشته می‌شود.

 

راهنمایی : به نظر میرسد مقدار کلمه مناسب در محتوا به منظور افزایش آگاهی در مخاطب چیزی در حدود ۱۵۰۰ کلمه باشد.

 

اسلحه پنهان هفتم : 

استفاده از call to action به عنوان نتیجه گیری

هنگامی که خواننده‌ای تا پایان یک مقاله همراه شما بود. در انتها این سوال برایش پیش خواهد آمد که خٌّب حالا قدم بعدی چیست ؟ در این نقطه شما باید متوجه منافع خود باشید و از ا بخواهید تا مقاله شما را به اشتراک بگذارد و یا برایتان کامنت بنویسد. نکته مهم در این بخش این موضوع است که خیلی ها از چنین درخواست‌هایی به دلایل واهی پرهیز می‌کنند. شک نکنید. شما دانشی را در اختیار مخاطبتان قرار داده اید . از او برای بازنشر محتوا درخواست کنید .

 

4.8/5 ( 4 بازدید )

این پست را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

2 دیدگاه

 1. ممنون از این مطلب آموزنده. یک سوالی داشتم در ارتباط با تولید محتوا . برای یک سایت شرکتی در حوزه خدمات تخصصی پزشکی تولید محتوا از چه موضوعاتی باید باشه ؟

  • سلام و عرض ادب متقابل ؛ به عنوان مثال اگر شرکت شما در زمینه تجهیزات پزشکی فعالیت می‌کند میتوانید در ارتباط با کاربردهای تجهیزاتی که ارائه می‌دهید , برند های دستگاه ها و مقایسه امکانات و ویژگی‌های برند ها (اینکه کدام برند برای چه کاربردهای مناسب است و …. ) محتوا تولید کنید . اصولا در بحث تولید محتوا تلاش کنید یک قدم رو به جلو حرکت کنید و خودتان را درجایگاه مشتری قرار دهید و سوالاتی که هنگام خرید و یا استفاده از محصولات و خدمات شما در ذهنش ایجاد می‌شود را جواب دهید. در واقع این بهترین روش برای تولید محتواست : قرار دادن خود در جایگاه مشتری و پرسیدن سوالاتی که او دارد.


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مدیرتولز، تلفیق مهندسی و هنر

مدیرتولز چیست؟

مدیرتولز © آژانس تبلیغاتی 360  °   با همکاری و همراهی مجموعه ای از چندین متخصص خبره پیرامون محیطی با تلفیق از مهندسی و هنر با سابقه کاری مرتبط در  توسعه نرم‌افزار , طراحی گرافیک , رابط کاربری و تجربه کاربری , مدیریت خلاقیت و نوآوری , ساخت تیزر , انیمیشن و موشن گرافی در سال 1396 در شهر تهران متولد شد . پایه گذاران مدیرتولز تیمی با انگیزه , جوان و در عین حال با تجربه‌اند که با اعتقادی راسخ به هم‌افزایی و حصول نتایج موثر با اتکا به قدرت تیمی کنار هم جمع شده‌اند تا تعریفی نزدیک‌تر از آژانس تبلیغاتی نسبت به فاصله نسبتاً استانداردهای موجود در کشور با نصاب‌های جهانی به هموطنان و صاحبین کسب و کار عزیز ارائه نمایند.  

لینک های مفید

 • طراحی سایت پزشکی
 • طراحی سایت شرکتی
 • سئو
 • طراحی سایت فروشگاهی
 • عکاسی صنعتی

تمامی حقوق این وبسایت متلق به مجموعه مدیرتولز می باشد.