طراحی گرافیک برای تازه‌کارها

Untitled-3
Share on twitter
Share on email
Share on linkedin

طراحی گرافیک برای تازه‌کارها

قدرت  بالای محتوای بصری (قابلیت بیشتر برای ماندگاری در ذهن و همچنین جذابیت بالاتر نسبت به محتوای مبتنی بر متن)، بسیاری از بازاریابان را به این حوزه علاقمند ساخته و در نتیجه یا خودشان دست به کار شده‌اند و قدم در دنیای طراحی و گرافیک گذاشته‌اند و یا با گرافیست‌ها قرارداد بستند. از آنجایی که قراردادهای طولانی مدت با گرافیست‌های حرفه‌ای هزینه‌‌های سنگینی را از لحاظ مالی در پی خواهد داشت, بسیاری از بازاریابان دیجیتالی به سمت خودکفایی در این زمینه تمایل پیدا کرده‌اند ! . به هر صورت طراحی گرافیک برای تازه‌کارها اهمیت دوچندانی پیدا کرده است.

شکی نیست که استفاده از محتوای بصری جذاب می‌تواند به افزایش میزان مشارکت کاربران(user engagement) شایانی نماید.الگوریتم‌های جدید شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام اهمیت زیادی برای میزان مشارکت کاربران قائل شده‌اند. با اینحال برای بسیاری از افرادی که در فضای بازاریابی دیجیتال فعالیت می‌کنند ورود به حوزه خلق آثار بصری کار چندان ساده‌ای به نظر نمی‌رسد. در واقع تا حدودی هم برای این افراد ترسناک است. اما خبر خوب این است که لازم نیست حتما یک متخصص حرفه‌ای گرافیک باشید تا بتوانید طرح‌های جذاب و کاربر پسندی را خلق کنید! . یک راه حل ساده تر هم وجود دارد : اصول ابتدایی و اولیه‌ای که حرفه‌ای‌ها از آن استفاده می‌کنند را بیاموزید و در طراحی‌هایتان این اصول را به دقت رعایت کنید. در ادامه مقاله به ۳ تا از اصولی و اساسی‌ترین این نکته اشاره خواهیم کرد.

با توجه به  ورود افرادی که پیشتر اکثرا با محتوای متنی درگیر بودند، به دنیای گرافیک ، فرصتی مناسب برای بازبینی در اصول اساسی به دست آمده است . لازم به ذکر این نکته است که استفاده استراتژیک از تایپوگرافی، رنگ و فضای سفید, میتواند به طور قابل توجهی اثر و زیبایی شناسی محتوای بصری را بهبود بخشد.

 

طراحی گرافیک برای تازه کارها
طراحی گرافیک برای تازه کارها

 

افزایش فضای سفید فرصتی برای بهبود طراحی

یکی از نشانه های طراحی آماتور کمبود (یا سوء استفاده) از فضای سفید است. وقتی یک کار گرافیکی مملو از رنگ و طرح است, شک نکنید که با یک طراح آماتور روبه‌رو هستید .

طراحی گرافیک برای تازه‌کارها

استفاده کمپانی اپل از فضای سفید برای صفحه اصلی HomePod بسیار زیاد اما موثر است. تکه تکه شدن این طرح، بیننده را مجبور به تمرکز بر محصول می‌نماید و البته که هنر طراح و خود طرح را به زیباترین شکل به نمایش می‌گذارد.

در مقابل، طراحان مبتدی اغلب دچار این اشتباه می شوند تا هر پیکسل از فضای در اختیارشان  را با متن، تصاویر یا سایر عناصر طراحی پر کنند، و هیچ جایی برای استراحت چشم در نظر نخواهند گرفت.

برای بهبود طرح های خود، رویکرد مختصر و مفید را در پیش بگیرید. عناصری را  که فضای نمایش را از قسمت اصلی طرح می‌گیرند حذف کنید تا فضای برای توجه به نکته‌ی اصلی طرح فراهم گردد. از حاشیه های گسترده تر در اطراف لبه های طراحی استفاده کنید و فضای بین عناصر غیر مرتبط را برای مشخص ساختن صفحه افزایش دهید.

طراحی گرافیک برای تازه‌کارها

حذف فضای نامشخص در یک طراحی می تواند بلافاصله جذابیت بصری و توانایی برقراری ارتباط را بهبود بخشد. همیشه قبل از پایان طراحی این سوال را از خودتان بپرسید: برای بهبود این طرح عنصر دیگری وجود دارد که بتوانم حذف کنم ؟ 

ایجاد توازن در قابلیت خواندن و فهم طرح

به صورت خلاصه می‌توان گفت که تایپوگرافی نوع و روش موقعیت یابی عناصر در ظاهر طراحی است، اما طرفداران تایپوگرافی معتقدند که تلفیقی از علم و هنر است.  در واقع تکنیک‌های فنی بسیاری برای کسب مهارت و تسلط در انوع  مختلف طراحی مورد نیاز است.

به عنوان بازاریابانی که می‌خواهند از این ابزار قدرتمند استفاده نمایند ، نمی توان انتظار داشت که تمام این جزئیات را تک تک یاد بگیرید. در عوض، این قاعده اساسی را در تایپوگرافی‌های خود دنبال نمایید: قابلیت خواندن و قابلیت فهم طرح.

هر فونت ویژگی منحصر به فردی دارد که منجر به ایجاد تفاوت‌هایی از نظر خوانایی و سبک می‌گردد. به طور معمول، قابلیت خواندن فونت‌های دارای طراحی‌های پیچیده، سخت تر است. از آنجایی که هدف اصلی, انتقال اطلاعات است، برای استفاده از فونت های پیچیده (فونت‌هایی که طراحی‌های خاص دارند)باید با احتیاط تصمیم‌گیری نمایید.

این توصیه بدان معنا نیست که این سبک مورد استفاده شما خسته کننده باشد. البته چنانچه اصرار بر استفاده از فونت‌های دارای طراحی‌های خاص هستید(واقعا توصیه نمی‌شود) راه حل آسان برای ایجاد تعادل بین قابلیت خواندن و سبک, استفاده از فونت های دارای طراحی خاص برای عناوین و استفاده از فونت‌های ساده اما زیبای با قابلیت راحت خوانده شدن در بدنه متن است. حداقل با این روش, به شما این امکان داده می‌شود که حس برندتان را (با رعایت موازینی به منظور به حداقل رساندن اثرات مخرب) در محتوای تصویری منتقل نمایید.

طراحی گرافیک برای تازه‌کارها

در عکس بالا مثالی از استفاده از این روش را مشاهده می‌نمایید. فون دارای طرح در عنوان و فونت ساده دارای قابلیت خواندن در متن محتوا .

یک نکته‌ی مهم دیگر در این زمینه هم این است که در هر پوستر و یا متون تبلیغاتی حداکثر از دو تا سه فونت مختلف استفاده کنید . استفاده از تعداد فونت‌های بیشتر نه تنها کمکی نخواهد کرد بلکه انسجام را از طراحی شما خواهد گرفت.

البته هر طراح حرفه ای به شما می گوید که فاکتورهای انتخاب فونت بسیار فراتر از طراحی متعادل و قابلیت خواندن  است، اما این قاعده ساده میتواند  به عنوان نقطه شروع برای ورود به جهان پیچیده تایپوگرافی مفید باشد.

استفاده از کنتراست(تضاد)  برای جلب توجه

استفاده صحیح و درست از رنگ  کار دشواری است. حتی برخی از طراحان به صورت تمام وقت برای استفاده  موثر  از رنگ در طرح هایشان تلاش می‌کنند. در عین حال، به این دلیل که رنگ با ذهنیت و احساسات در هم آمیخته شده است، انتخاب رنگها تأثیر بسیار زیادی بر روی درک اثر یک طراح دارد.

چگونه می توان انتخاب  رنگ بی نقصی انجام داد؟

استفاده از طرح های ساده و کنتراست(تضاد) برای تمرکز بر عناصر در طراحی. استفاده از کنتراست(تضاد)  برای افزودن جذابیت بصری و اما مهمتر از همه موارد، هدایت کردن بیننده به سمت اطلاعات کلیدی، مانند کلمات کلیدی، آیکون ها یا نقاطی که  داده‌ها و اطلاعات حائز اهمیتی در آن ارائه شده است.یکی از روش‌های مورد استفاده به منظور استفاده صحیح از رنگ‌ها استفاده از تکنیکی است به نام “شمای کنتراست رنگی بالا” است.

شمای کنتراست رنگی بالا چیست؟

در این روش به صورت همزمان از رنگ‌های مکمل و رنگ‌های متضاد استفاده می‌کنیم . رنگ‌های مکمل رنگ‌های دارای بالاترین کنتراست ممکن هستند. در شکل زیر ببینید که چگونه MAILCHIPM با استتفاده از کنتراست بالا بر عدد ۵۰ درصد موجود در متن تاکید کرده است. نکته اصلی با استفاده از کنتراست بالا مورد تاکید قرار گرفته است .

طراحی گرافیک برای تازه‌کارها

هنگام انتخاب رنگ برای پروژه بعدی خود، به یاد داشته باشید که استفاده استراتژیک از رنگ‌های دارای کنتراست بالا می‌تواند اثرات بصری  داشته و اطلاعات مهم را برجسته  و در ذهن مخاطب حک کند. برای به دست آوردن چنین پالت‌های رنگی میتوانید از اپلیکیشن‌هایی مثل Color Hunt   استفاده کنید .

اگر شروع به فکر کردن در قالب یک طراح بکنید، می توانید گرافیک های زیبا تری خلق نمایید که قادر خواهند بود به روشنی با مخاطب ارتباط برقرار کنند. در اینجا سه نکته اصلی در طراحی وجود دارد که باید آن‌ها را در ذهن داشته باشید تا به شما کمک کنند محتوای بصری خود را به  یک سطح بالاتر برسانید:

استفاده مناسب از فضای سفید  .

در نظر گرفتن پارامترهای قابلیت خواندن و قابلیت فهم طرح در تایپوگرافی.

استفاده از کنتراست مناسب به منظور تاکید بر نکات کلیدی و حائز اهمیت.

5/5 ( 6 بازدید )

این پست را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

4 دیدگاه

 1. سایت مفیدی برای تازه کارها است
  امکان داره کتاب در این زمینه ( نقطه شروع در طراحی گرافیک ) را معرفی کنید

  • سلام و ممنون از توجه شما . یکی از بهترین کتابهاییدر زمینه طراحی گرافیک برای تازه کارها کتابی با عنوان The Elements of Graphic Design . فکر میکنم نسخه رایگان این کتاب در سطح وب فارسی هم وجود دارد .

  • ممنون و متشکر دوست عزیز


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مدیرتولز، تلفیق مهندسی و هنر

مدیرتولز چیست؟

مدیرتولز © آژانس تبلیغاتی 360  °   با همکاری و همراهی مجموعه ای از چندین متخصص خبره پیرامون محیطی با تلفیق از مهندسی و هنر با سابقه کاری مرتبط در  توسعه نرم‌افزار , طراحی گرافیک , رابط کاربری و تجربه کاربری , مدیریت خلاقیت و نوآوری , ساخت تیزر , انیمیشن و موشن گرافی در سال 1396 در شهر تهران متولد شد . پایه گذاران مدیرتولز تیمی با انگیزه , جوان و در عین حال با تجربه‌اند که با اعتقادی راسخ به هم‌افزایی و حصول نتایج موثر با اتکا به قدرت تیمی کنار هم جمع شده‌اند تا تعریفی نزدیک‌تر از آژانس تبلیغاتی نسبت به فاصله نسبتاً استانداردهای موجود در کشور با نصاب‌های جهانی به هموطنان و صاحبین کسب و کار عزیز ارائه نمایند.  

لینک های مفید

 • طراحی سایت پزشکی
 • طراحی سایت شرکتی
 • سئو
 • طراحی سایت فروشگاهی
 • عکاسی صنعتی

تمامی حقوق این وبسایت متلق به مجموعه مدیرتولز می باشد.