مدیریت استراتژیک ؛ مفهومی برای تمام فصول

مدیریت استراتژیک
Share on twitter
Share on email
Share on linkedin

در طی بحران مالی جهانی در سال ۲۰۰۸ زمانی که اکثر شرکت ها درگیر رکود بی سابقه‌ای بودند, مک دونالد موفق شد درآمدش را از ۲۲٫۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۷ به ۲۳٫۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۸ برساند !  آنها همچنین موفق شدند از سوی مجله فورچون در سال ۲۰۰۹ به عنوان شانزدهمین شرکت تحسین شده در زمینه مدیریت و کارایی عملیاتی نیز دست پیدا کنند. در همین سال وقتی که رستوران‌های دیگر سقف آرزوهایشان فرار از ورشکستگی بود, مک دونالد موفق شد ۶۵۰ شعبه جدید تاسیس کند ! آقای جیم اسکینر مدیر عامل مک دونالد در ارتباط با موفقیت های به دست آمده توسط شرکت در آن سال‌های سخت  اقتصادی  گفته است که ” ما عملکرد بسیار خوبی داشته‌ایم به این دلیل که استراتژی‌ های ما  به بهترین شکل ممکن طرح ریزی شده‌بودند ” .  این موفقیت های بزرگ در  به صورت تصادفی رخ نداده و در پس  آن یک دلیل مهم وجود دارد: مدیریت استراتژیک  .

مدیریت استراتژیک چیست ؟ 

روزی دو مدیر یک شرکت تصمیم می‌گیرند برای گذراندن تعطیلات آخر هفته و بحث و تبادل نظر در ارتباط با وجود زمینه های مشترک همکاری به خارج شهر بروند و ضمن تفریح در ارتباط با موضوعات کاری با یکدیگر صحبت کنند. بعد از مدتی که در مکان مورد نظر مستقر شدند و مشغول صحبت بودند ناگهان سر و کله یک خرس از نژاد گیریزلی از میان شاخ و برگ درختان پیدا شد .

یکی از این دونفر سریعاً آماده فرار شد, نفر دوم که شاهد این صحنه بود به زبان آمد و گفت امکان داره بتونی از دست یه همچین خرسی فرار کنی و سریع تر بدوی .اما جوابی که در مقابل این اظهار نظر شنید شنیدنی و نکته دار بود : ” لازم نیست بتونم از این خرس گیریزلی غول پیکر و سریع تند تر بدوم , تنها چیزی که الان نیاز دارم اینه که بتونم از شما تند تر و سریع تر فرار کنم ”  .

این داستان در برگیرنده هسته مفهومی مدیریت استراتژیک که واقع چیزی جز دستیابی به مزیت رقابتی نیست, می‌‍باشد .

تعریف مدیریت استراتژیک

مدیریت استراتژیک ترکیبی است از هنر و علم تدوین, پیاده‌سازی و ارزیابی فعالیت‌های یک سازمان در راستای توانمند سازی به منظور دستیابی  به اهداف از پیش تعریف شده.

همانطور که از تعریف بالا بر می‌آید, تمرکز مدیریت استراتژیک  بر یکپارچه‌ سازی فعالیت‌های مدیریتی , بازاریابی ,  امور مالی / تامین اعتبار , تولید / عملیات , تحقیق و توسعه  و سیستم‌های اطلاعاتی در جهت دستیابی به موفقیت سازمانی است .   واژه برنامه ریزی استراتژیک که در ادبیات کسب و کار معمولاً جایگزین واژه مدیریت استراتژیک می‌گردد.

 

مراحل مدیریت استراتژیک

فرایند مدیریت استراتژیک شامل سه مرحله است : ۱- تدوین استراتژی ۲- پیاده سازی استراتژی و ۳- ارزیابی استراتژی .

 

تدوین استراتژی

تدوین استراتژی شامل توسعه چشم انداز و ماموریت , شناسایی فرصت ها و تهدیدات خارجی سازمان , شناسایی نقاط قوت و ضعف داخلی  سازمان, تعیین اهداف بلند مدت , تدوین استراتژی‌های جایگزین و انتخاب استراتژی‌هایی مشخص به منظور پیگیری است.  مسائلی که با آنها در مدیریت استراتژیک طرف هستیم شامل مواردی همچون تصمیم‌گیری در ارتباط با  اینکه در کدام کسب و کارها ورود کنیم , چه کسب و کارهایی را رها کنیم , منابع موجود را به چه شکلی تخصیص دهیم, بر روی گسترش فعالیت ها تمرکز کنیم یا روی تنوع فعالیت ها, آیا وارد بازارهای  بین‌المللی بشویم یا خیر, پیوستن به ائتلاف‌های سرمایه گذاری مشترک و اینکه به چه صورت شرکت را از خطر تصاحب توسط سایر رقبا در امان بداریم, می‌شود .

به این دلیل که همراه با محدودیت در منابع مواجه هستیم, استراتژیست  ها باید تصمیم بگیرند که کدام استراتژی‌های جایگزین احتمالی وجود خواهند داشت که بیش از سایر استراتژی ها به کمک سازمان می‌آید و برای شرکت منافع به همراه خواهد داشت . تدوین استراتژی یک سازمان را متعهد به پرداختن به محصولات , خدمات , بازارها  , منابع  و تکنولوژی‌های مشخص در یک محدوده زمانی معین می‌نماید.  استراتژی تعیین کننده مزیت رقابتی در بلند مدت خواهد بود . خوب یا بد , مدیریت استراتژیک دارای عواقب چند وجهی و طولانی مدت بر سرنوشت سازمان خواهد بود. مدیران ارشد در یک سازمان دارای بهترین دیدگاه(اشراف کامل) به منظور درک نتایج حاصل از اخذ تصمیمات استراتژیک هستند, چرا که در واقع این مدیران ارشد هستند که اختیار تخصیص منابع لازم به منظور پیاده سازی استراتژی را در دست دارند .

تدوین استراتژی

 

پیاده سازی استراتژی

پیاده سازی استراتژی نیازمند تعیین اهداف سالانه , سیاست گذاری, انگیزش کارکنان و تخصیص منابع در جهتی است که استراتژی تدوین شده بتواند قابلیت اجرایی به خود بگیرد  .

پیاده سازی استراتژی نیازمند توسعه فرهنگ حمایت از استراتژی در سازمان است که در نتیجه بتواند فرهنگ سازمانی اثربخش  را شکل دهد, فعالیت‌های بازاریابی را جهت دهی نماید, به برنامه بودجه سامان بخشد, سیستم های اطلاعاتی را توسعه دهد و به بهترین شکل از آن‌ها استفاده نماید و در نهایت سیستم جبران خدمات کارکنان را به کارایی و اثربخشی در سازمان ارتباط دهد .

به بخش پیاده سازی استراتژی  action stage    (فاز عملیاتی) نیز گفته می‌شود  . پیاده سازی استراتژی به معنی ایجاد تحرک در مدیران و کارکنان به منظور به عمل درآوردن استراتژی تدوین شده است . اغلب از این بخش به عنوان مشکل ترین بخش در فرایند مدیریت استراتژیک ( برنامه ریزی استراتژیک ) یاد می‌گردد. پیاده‌سازی استراتژی نیازمند نظم و انظباط شخصی, تعهد  و از خود گذشتگی است.

موفقیت در پیاده‌سازی استراتژی به میزان کامیابی مدیران در ایجاد انگیزش در کارمندان ( که در واقع بیشتر جنبه هنری دارد تا علمی ) بستگی دارد .  استراتژی تدوین شده ای که هرگز اجرایی نگردد قاعدتا منافعی در پی نخواهد داشت .

یکی دیگر از الزامات موفقیت در زمینه پیاده سازی استراتژی , در اختیار داشتن مهارتهای بین فردی است . فعالیت‌های مرتبط با استراتژی و بازاریابی تمام کارمندان و مدیران یک سازمان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.  هر بخش و دپارتمانی به صورت مجزا باید پاسخی برای این پرسش‌ها بیابد :

به منظور پیاده سازی استراتژی سازمانی میبایست در بخش ما چه فعالیت‌هایی انجام پذیرد ؟

چگونه به بهترین شکل ممکن میتوانیم نقشمان را پیاده سازی کنیم ؟

بزرگترین چالش موجود در پیاده سازی استراتژی , ترغیب مدیران و کارکنان سازمان است تا با اشتیاق و انگیزه در جهت دستیابی سازمان به اهداف از پیش تعیین شده تلاش نمایند.

 ارزیابی استراتژی

ارزیابی استراتژی قدم آخر در مدیریت استراتژیک است . مدیران هر کدام به صورت جداگانه باید بدانند که در چه زمانی یکی از استراتژی ها به درستی کار نمیکند. ارزیابی استراتژی در اصل به منظور به دست آوردن چنین اطلاعاتی اهمیت پیدا می‌کند .

موضوع تمام استراتژی ها مربوط به اصلاح در آینده میشود, چرا که فاکتورهای داخلی و خارجی همواره در حال تغییر است . سه  فعالیت اصل ارزیابی  استراتژی شامل این موارد است :

 • مرور و بازنگری فاکتورهای داخلی و خارجی که در واقع پایه‌های استراتژی‌های فعلی(استراتژی‌های در حال پیاده سازی) هستند .
 • اندازه گیری عملکرد .
 • انتخاب, پیگیری و انجام فعالیت‌های صحیح

 

ارزیابی استراتژی به این دلیل مورد نیاز است که موفقیت استراتژی های امروز لزوماً به مفهوم موفقیت در ادامه راه در آِینده نخواهد بود.

موفقیت هموراه, مشکلات و مسائل جدید با خود به همراه خواهد آورد.  سازمان‌های از خود راضی افول را تجربه خواهند کرد  .

فعالیت‌های مرتبط با تدوین, پیاده سازی و ارزیابی استراتژی در سازمان‌های بزرگ در سه سطح (سلسله مراتب) به وقوع می‌پیوندند :  ۱- مدیریت عالی (مدیریت ارشد) ۲- مدیریت میانی ۳- واحدهای کسب و کار (سطح اجرایی کسب و کار )  . به وسیله برقراری ارتباط و تعامل میان کارکنان و مدیران در سطوح مختلف در سازمان , مدیریت استراتژیک میتواند سازمان را به سمت دستیابی به مزیت رقابتی رهنمون سازد.  بسیاری از شرکت ‌های در ابعاد و اندازه‌های کوچک(و البته بعضا بزرگ) تقسیم بندی مشخصی میان واحدهای مختلف سازمانی ندارند و به عنوان نمونه بخشی به نام مدیریت میانی در آن‌های تعریف نشده است و سازمان از دوبخش در سطح شرکت( مدیریت ارشد ) و وظیفه ای تشکیل شده است . در هر سازمانی و با هر شکل سازمانی مدیران و کارمندان در سطوح مختلف باید به صورتت فعالانه در فعالیت‌های مرتبط با مدیریت استراتژیک شرکت نمایند تا شانس موفقیت و دستیابی به چشم اندازهای تبیین شده در برنامه استراتژیک افزایش پیدا کند.

4.6/5 ( 5 بازدید )

این پست را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

2 دیدگاه

 1. یه جایی میخوندم که مدیریت استراتژیک فقط تو ۱۵درصد از شرکت های بزرگ تو آمریکا داره اجرا میشه. آمار جالبی بود برام

  • در مورد دقت عددی که فرمودین نمیتونم نظر بدم ولی اون چیزی که بسیار واضح و مشخص هست اینه که استفاده از قدرت برنامه ریزی در کسب و کار و تعیین اهداف و ردیابی چگونگی انجام شدن برنامه ها و جرح و تعدیل کردنشون میتونه مسیر موفقیت برای یک شرکت رو مشخص کنه .


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مدیرتولز، تلفیق مهندسی و هنر

مدیرتولز چیست؟

مدیرتولز © آژانس تبلیغاتی 360  °   با همکاری و همراهی مجموعه ای از چندین متخصص خبره پیرامون محیطی با تلفیق از مهندسی و هنر با سابقه کاری مرتبط در  توسعه نرم‌افزار , طراحی گرافیک , رابط کاربری و تجربه کاربری , مدیریت خلاقیت و نوآوری , ساخت تیزر , انیمیشن و موشن گرافی در سال 1396 در شهر تهران متولد شد . پایه گذاران مدیرتولز تیمی با انگیزه , جوان و در عین حال با تجربه‌اند که با اعتقادی راسخ به هم‌افزایی و حصول نتایج موثر با اتکا به قدرت تیمی کنار هم جمع شده‌اند تا تعریفی نزدیک‌تر از آژانس تبلیغاتی نسبت به فاصله نسبتاً استانداردهای موجود در کشور با نصاب‌های جهانی به هموطنان و صاحبین کسب و کار عزیز ارائه نمایند.  

لینک های مفید

 • طراحی سایت پزشکی
 • طراحی سایت شرکتی
 • سئو
 • طراحی سایت فروشگاهی
 • عکاسی صنعتی

تمامی حقوق این وبسایت متلق به مجموعه مدیرتولز می باشد.