چگونگی محاسبه میزان مشارکت کاربران در شبکه‌های اجتماعی

Untitled-8
Share on twitter
Share on email
Share on linkedin

اهمیت محاسبه میزان مشارکت کاربران در شبکه‌های اجتماعی

برای اینکه بتوانید در میدان رقابت سنگین بازاریابی شبکه‌های اجتماعی برنده باشید لازم است به سلاح آنالیز مجهز باشید. آنالیز شبکه‌های اجتماعی فرایندی ادامه دار و مداوم است. محاسبه میزان مشارکت کاربران در شبکه‌های اجتماعی در کنار فهم چگونگی کارکرد الگوریتم شبکه‌های اجتماعی یکی از فعالیت‌های بااهمیت در بحث آنالیز شبکه‌های اجتماعی است.

ردیابی ,اندازه‌گیری و محاسبه میزان مشارکت کاربران در شبکه‌های اجتماعی به شما کمک خواهد کرد رشد معقولانه‌ای را تجربه کنید و برای تصمیمات آتی بازاریابی با اطمینان خاطر بالاتری و به پشتوانه نتایج واقعی عمل نمایید. در این آموزش روش اندازه‌گیری میزان مشارکت کارابران شبکه اجتماعی اینستاگرام را با روشی ساده و قابل فهم برای همگان توضیح خواهم داد.

آیا واقعاٌ ارزیابی میزان مشارکت کارابران در شبکه‌های اجتماعی نتایج ملموسی را ارائه می‌دهد ؟

برای پاسخ به این پرسش شما را در یک موقعیت فرضی قرار میدهم. فرض کنید به عنوان یک صاحب کسب و کار باید در طی چند روز آینده تصمیم مهمی در ارتباط با مشارکت در یک پروژه بزرگ را اتخاذ نمایید.حتماً در وضعیتی اینچنین و قبل از هرگونه اقدام به تصمیم‌گیری در ارتباط با بحث مشارکت در پروژه به دنبال به دست آوردن اطلاعات مرتبط خواهید بود. احتمالا به دنبال پاسخ به سوالاتی نظیر این خواهید رفت : آیا این پروژه سودآوری مناسبی برای شما دارد؟ آیا از پس انجام آن بر می‌آیید؟ انجام پروژه چه امکاناتی لازم دارد؟

منظورم را متوجه شدید؟ پیش‌نیاز اتخاد یک تصمیم هوشمندانه دسترسی داشتن به اطلاعات درست است.  تصمیم‌گیری درست و هوشمندانه نیازمند دسترسی به اطلاعات درست و در زمان درست است. دقیقا همین مثال را میتوان به تصمیم‌گیریهای شما در قبال استراتژی‌های بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی تعمیم داد. هر چه اطلاعات و شواهد قابل استنادتری داشته باشد, حتما تصمیمات بهتری را اخذ خواهید کرد. در واقع برای اخذ تصمیم‌ات هوشمندانه, هیچ روشی مناسب‌تر از حساب بازکردن روی شواهد و مدارک قابل استاد وجود ندارد.

بعد از اینکه متوجه شدیم که ارزیابی میزان مشارکت کاربران ارزشمند و حائز اهمیت است, موضوع مهم بعدی این است که میزان قابل قبول مشارکت کاربران از نظر کمی چه عددی است؟

چه میزان از میزان مشارکت کاربران مناسب است؟

اینستاگرام در میان تمام شبکه‌های اجتماعی دیگری که حتماً با آنها نیز آشنا هستید, بیشترین میزان مشارکت کاربران را دراختیار دارد.  میزان مشارکت کاربران در فیسبوک و توییتر چیزی بین ۰٫۵ تا ۱ درصد است. در حالیکه این رقم در اینستاگرام به چیزی در حدود ۳ الی ۶ درصد میرسد. حتی اگر استراتژی محتوای مناسبی را در پیش بگیرید میتوانید به عدد بالاتری از شش درصد هم دست پیدا کنید که در این صورت فرصت‌های به مراتب بیشتری پیش روی کسب و کار شما قرار خواهد گرفت.

چگونه میزان مشارکت کاربران را به ازای هر کدام از پست‌های اینستاگرام محاسبه کنیم ؟

از فکر روش‌های عجیب و غریب بیرون بیایید. خبری از انتگرال و لگاریتم و محاسبات پیچیده نیست! (انتگرال اینجا هم به کار نیومد 🙂  )روش محاسبه بسیار ساده است:

یکی از پست‍هایتان را برای محاسبه انتخاب نمایید. تعداد لایک‌ها و تعداد نظراتی برای این پست به خصوص را روی یک برگه سفید یادداشت نمایید. در ادامه تعداد دنبال کننده‌هایتان را هم یادداشت نمایید. جمع تعداد لایک‌ها و تعداد نظرات, تقسیم بر تعداد دنبال‌کننده‌های شما ضربدر ۱۰۰ برابر است با میزان مشارکت مخاطبان در این پست مشخص. به عنوان مثال با فرض اینکه شما ۲۵۰۰ دنبال کننده دارید و پست انتخاب شده‌تان هم ۱۳۷ لایک و ۱۰ نظر دریافت کرده است محاسبات میزان مشارکت کاربران به این صورت خواهد بود :

۱۳۷ + ۱۰ = ۱۴۷ 

  ۱۴۷/۲۵۰۰ *۱۰۰ = ۵٫۸۸ % 

با توجه به محاسبات انجام شده میزان مشارکت کاربران در این پست ۵٫۸۸ درصد است که در قیاس با میزان میانگین مشارکت کاربران عدد قابل قبولی است و البته که می‌تواند با اتخاذ یک استراتژی مناسب این مقدار افزایش یابد و از آستانه ۶ درصد هم بالاتر برود.

میانگین نرخ افزایش دنبال‌کنندگان در اینستاگرام چه مقداری است ؟

اینستاگرام علاوه بر دراختیار داشتن بالاترین نرخ میزان مشارکت کاربران  بالاترین نرخ رشد فالوورها (دنبال کنندگان) را  هم در میان تمامی شبکه‌های اجتماعی دیگر در اختیار دارد. اگر برندها به صورت استاندارد در اینستاگرام فعالیت کنند میتوانند انتظار رشدی معادل ۶ الی ۸ درصد در یک ماه را داشته باشند. چیزی در حدود سه برابر بیشتر از توییتر, فیسبوک و حتی پینترست.  بنابراین اگر مدیر یک برند و یا مسئول شبکه‌های اجتماعی بک کسب و کار هستید, در نظر گرفتن نرخ رشد ۶ الی ۸ درصد می‌تواند عدد مناسبی باشد.  چگونه نرخ رشد را محاسبه نمایید ؟ بسیار ساده, کافی است تعداد دنبال‌کنندگانتان را در انتهای دوره (یک ماه) تقسیم بر تعداد دنبال کنندگان در انتهای دوره نمایید و در نهایت عدد به دست آمده را در ۱۰۰ ضرب کنید.

اگر عدد به دست آمده بین ۶ تا ۸ در صد بود, به این معنی است که نرخ رشد شما نرمال و در حد استانداردهای دیگران دارید که در نوع خودش خبری خوب محسوب می‌گردد.

خُب این هم ار روش محاسبه میزان مشارکت کاربران در شبکه‌های اجتماعی. ساده بود ؟ البته شاید تصور کنید که انجام این‌ محاسبات برای همه پست‌ها کاری وقت‌گیر و گاهی هم حوصله سر بر خواهد بود. بله کاملاً همینطور است. ابزارهای زیادی وجود دارند که به صورت اتوماتیک تمام این کارها را برای شما انجام میدهند, به این صورت که دیگری نیازی نیست شما کاری انجام دهید و همه کارها به صورت خو خودکار انچام می‌شود و تنها وظیفه شما نظارت بر آمار و ارقام خواهد بود. البته این ابزارها اکثرا رایگان نیستند! و البته که توسط سرویس‌های غیر ایرانی ارائه می‌گردند که این موضوع هم برای خود مانعی بر سر راه است.

ما در مدیرتولز همراه در جستجو برای یافتن بهترین ابزارهای در دسترس برای راحت تر و دقیق‌تر شدن هستیم و به محض اینکه به مورد جدیدی رسیدیم حتما شما را از آن با خبر میکنیم . در صورتیکه علاقع دارید از آپدیت‌ها و خبرهای بعدی در مورد ابزارها مطلع باشید فرم زیر را پرکنید تا به محض دستیابی به نتایج جدید شما را با خبر کنیم .

 

5/5 ( 4 بازدید )

این پست را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مدیرتولز، تلفیق مهندسی و هنر

مدیرتولز چیست؟

مدیرتولز © آژانس تبلیغاتی 360  °   با همکاری و همراهی مجموعه ای از چندین متخصص خبره پیرامون محیطی با تلفیق از مهندسی و هنر با سابقه کاری مرتبط در  توسعه نرم‌افزار , طراحی گرافیک , رابط کاربری و تجربه کاربری , مدیریت خلاقیت و نوآوری , ساخت تیزر , انیمیشن و موشن گرافی در سال 1396 در شهر تهران متولد شد . پایه گذاران مدیرتولز تیمی با انگیزه , جوان و در عین حال با تجربه‌اند که با اعتقادی راسخ به هم‌افزایی و حصول نتایج موثر با اتکا به قدرت تیمی کنار هم جمع شده‌اند تا تعریفی نزدیک‌تر از آژانس تبلیغاتی نسبت به فاصله نسبتاً استانداردهای موجود در کشور با نصاب‌های جهانی به هموطنان و صاحبین کسب و کار عزیز ارائه نمایند.  

لینک های مفید

  • طراحی سایت پزشکی
  • طراحی سایت شرکتی
  • سئو
  • طراحی سایت فروشگاهی
  • عکاسی صنعتی

تمامی حقوق این وبسایت متلق به مجموعه مدیرتولز می باشد.