تبلیغات دهان به دهان
Share on twitter
Share on email
Share on linkedin

تبلیغات دهان به دهان و اَهمیت آن در بازاریابی

تبلیغات دهان به دهان (بعضی‌ها آن را بازاریابی توصیه‌ای مینامند) در دو حالت آنلاین و آفلاین بسیاری از کسب و کارها و سازمان‌ها را تحت تاثیر قرار داده است . حتی میتواند در انتخاب یک کاندیدا حین ماراتون انتخاباتی نیز تاثیرگذار باشد. میزان اهمیت تبلیغات دهان به دهان در سالهای اخیر به عنوان قدیمی‌ترین روش توصیه از طرف مشتریان به منظور دستیابی به تعداد مشتریان بیشتر , افزایش یافته است .

تبلیغات دهان به دهان چیست و چگونه انجام می‌شود ؟

تبلیغات دهان به دهان به موقعیتی گفته می‌شود که در آن مشتریان شما به صورت خود خواسته و کاملاً خودجوش به صورت آفلاین و یا آنلاین از محصولات و خدمات شما تعریف می‌کنند . تاثیر جادویی تبلیغات دهان به دهان اولین بار در دهه ۱۹۷۰ توسط جورج سیلور روانشناس کشف شد. جورج در جلسات کانونی به چشم می دید که توصیه های یک یا دو روانشناسی که تجربه مثبت از دارویی خاص را داشتند چگونه بر نظر منتقدان تاثیر می گذاشت، حتی منتقدانی که تجربه منفی از دارو داشتند!

وقتی یک محصول یا خدمت به صورت شفاهی توسط دوستان و یا اعضای خانواده توصیه می‌شود, ۸۳% از افراد میل و رغبت بیشتری برای خرید آن محصول و یا خدمت از خود نشان می‌دهند.

تبلیغات دهان به دهان نه تنها یک انگیزاننده قوی برای خرید است بلکه مکانیزم مورد علاقه مصرف کنندگان برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با محصولات و خدمات نیز میباشد.
در میان تمام آمریکایی‍ها تبلیغات دهان به دهان یکی از دو منبع مورد استفاده‌شان برای کسب اطلاعات در ارتباط با محصولات و خدمات در هنگام جستجو برای خرید است . جالب است بدانید که منبع دیگر استفاده از موتورهای جستجوی آنلاین میباشد.
تبلیغات دهان به دهان در بیشتر تصمیات خرید ما نقش دارد
این روش تبلیغاتی بسیار بیشتر از آنچه که در منابع علمی, سخنرانیهای بازاریابی و کارگاه ها گفته میشود حائز اهمیت است .

در بسیاری از موقعیت‌های بازاریابی و فروش روش تبلیغات دهان به دهان بسیار بیشتر از آگهی‌های تبلیغاتی می‌تواند افراد را متقاعد نماید. شاید جالب توجه‌ترین بٌعد تبلیغات دهان به دهان این موضوع است که دایره تاثیرگذاری آن بر اساس رده سنی مخاطبان و دسته بندی محصولات , میتواند متفاوت باشد .

پنج قدم به منظور سوق دادن مشتریان به سمت انجام تبلیغات دهان به دهان برای شما (راهکارهای آفلاین) :

۱-برخورد اول بسیار کلیدی است

برخورد اول فرصت بسیار مناسبی است تا بیان کنید چه کسی هستید و چگونه به نظر می رسید. برقراری تماس چشمی به منظور تاثیرگذاری در برخورد اول بسیار مهم است . وقتی با تلفن صحبت می کنید، مهم نیست که به عنوان احوال پرسی اولیه چه می گویید، مهم تر چگونگی بیان مطالب از سوی شماست .

۲ -گرم و صمیمی باشید

حٌسن برخود تنها چیزی است که افراد اکثراً از آن استقبال می‌کنند . تلاش کنید در نظر مشتریان به عنوان فردی صمیمی و خوش برخورد ثبت شوید. هیچ کس از یک فروشنده عبوس به خوبی یاد نمی‌کند!

۳-اسامی را صحیح تلفظ کنید

با رعایت موقعیت و در نظر گرفتن مدت زمان آشنایی و همچنین جایگاه طرف مقابل میتوانید برای بهبود روابط از نام طرف مقابل با رعایت پیشوندهای معمول ( آقای, سرکارخانم, مهندس و … ) استفاده نمایید.

۴ ابتدا خوب گوش بدهید و سپس پاسخ دهید

اگر مشتری چیزی می گوید، هدفش اینست که به وی گوش دهید. اگر به صحبت او گوش دهید، بهترین روش برای اینست که به وی بگویید وی را قبول دارید و پذیرفته اید . اگر کمی تامل کنید متوجه می شوید که اکثر مردم شنونده های خیلی خوبی نیستند. ما دوست داریم بیشتر صحبت کنیم تا گوش دهیم. باید روی مهارت گوش دادن خود خیلی تمرین کنید تا شنونده خوبی شوید بویژه اگر می خواهید دیگران بدانند که برای شما ارزشمند و قابل احترام هستند

۵ -ترکیب سازی موثر

در پایان یک ارتباط تعاملی ایده خوبی است که یک جمله مثبت در راستای تجارت و یک جمله مثبت در سطح شخصی را به صورت هوشمندانه ترکیب و بیان کنید. مثلاً بگویید: ” امیدوارم از تعطیلات آخر هفته خود لذت ببرید و اگر باز هم مشکلی یا صحبتی بود لطفا با این شماره با ما در تماس باشید”

پنج قدم به منظور سوق دادن مشتریان به سمت انجام تبلیغات دهان به دهان برای شما (راهکارهای آنلاین) :

تشویق کاربران به تولید محتوا

اگر بتوانید برنامههایی به منظور تولید محتوا توسط کاربران داشته باشید و این انگیزه را در آنان ایجاد نمایید که برای برند شما به تولید محتوا روی بیاورند, گام بزرگی برای موفقیت در بحث تبلیغات دهان به دهان برداشته‌اید.
۸۶% نسل جدید باور دارند که محتوای تولیدشده توسط کاربران و می‌تواند شاخص خوبی برای کیفیت یک برند یا محصول باشد. در ادامه به چند روش برای هدایت کاربران به سمت تولید محتوا برای برند شما اشاره میکنیم :

۱-ارائه یک هدیه ارزشمند و یا تخفیف جالب توجه روی یکی از محصولات در ازای تولید محتوای متنی, تصویری و … توسط کاربران .
۲- برندسازی نسبت به جامعه مصرف کنندگان طیف مشخصی از محصولات و خدمات شما :

به عنوان مثال تمام افرادی را که از یکی از محصولات و خدمات مشخص شما استفاده کرده‌اند را در یک جامعه مجازی گرد هم بیاورید و آگاهانه روی برندشدن این جامعه فعالیت کنید. به عنوان مثال یک شرکت خودروسازی میتواند تمام خریداران یک مدل خاص خودرو را در یک گروه در شبکه‌های اجتماعی گرد هم بیاورد و آگاهانه برنامه های برندسازی را اجرا کند. در این زمینه کارهای جالبی میتوان انجام داد که مشتریان به سمت تولید محتوا برای برند تمایل پیدا کنند . به عنوان نمونه میتوان کمپینی راه اندازی کرد و از مالکین درخواست کرد که اگر با خودرویشان به سفر می‌روند از زیباترین مناظری که در مسیر با آن روبه‌رو می‌شوند عکس و فیلم تهیه کنند به گونه ای که نمای داخلی یا خارجی خودرو هم در آن مشخص باشد و در انتهای کمپین به زیباترین منظره از نظر دیگر اعضا, هدیه‌ای تعلق بگیرد.
انتخاب هوشمندانه خود هدیه هم میتواند به میزان رغبت مشتریان دیگر برای تولید محتوا بیافزاید. در هر مرحله باید به فکر ارائه پیشنهادهایی به مشتریان باشید که میزان مشارکت آنان را افزایش دهد. شرکت در یک مسابقه و رقابت برای کسب هدیه موضوع مناسبی برای صحبت در جمع دوستانه و خانواده است.

برندهای ایرانی موفقی که این کار را انجام می‌دهند:

در فضای اینترنت ایران، سایت‌هایی که “از دیدگاه شما” را پوشش می‌دهند، توانسته‌اند قشر زیادی از مخاطبان را درگیر فضای وب‌سایت خود کنند. برای مثال در میان سایت‌های خبری، فرارو توانسته است مخاطب زیادی برای وب‌سایت خود از این طریق فراهم کند. همین‌طور کمپین‌های تبلیغاتی که نشر چشمه در اینستاگرام برای به اشتراک‌گذاری عکس‌ کتاب‌های منتشرشده خود استفاده می‌کرد نیز می‌تواند از جمله کمپین‌های تبلیغاتی فرهنگی موفق حساب شود. دیجی کالا نیز با کمپین‌های به اشتراک‌گذاری عکس مانند هایکو کتاب خود نیز این چنین کمپین‌هایی را نیز به‌خوبی اجرا کرده بود.

میزان رضایتمندی مشتریانتان را اطلاع رسانی کنید :

بسیاری از افرادی که به صورت آنلاین در جستجوی محصول و خدمات برای خرید هستند به بررسی‌های آنلاین کاربران ناشناس و نظرات آنان درست مانند تبلیغات دهان به دهان از طرف دوستان و اعضای خانواده اطمینان می‌کنند.
روش‌های دیگری مانند درنظر گرفتن امتیازدهی برای محصولات و استفاده از افراد تاثیرگذار در صنعت نیز می‍تواند تا حدودی کابران را به تولید محتوا برای برند شما تشویق نماید.

5/5 ( 5 بازدید )

این پست را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

2 دیدگاه

 1. با سلام من همیشه از مقالات سایت شما دیدن میکنم
  نوع نوشته های شما عالیه آقای شلیله لذت میبرم از خوندن اینها
  یک سوال داشتم از خدمتتون
  خطراتی که در تبلیغات دهان به دهان ممکنه برای کسب و کار ما بوجود بیاد چی هست؟

  • عرض سلام و ادب خدمت شما .
   دقیقا تبلیغات دهان به ذهان به همان رویه‌ای که میتواند حسن شهرت و کیفیت محصولات و خدمات شما را دهان به دهان بچرخاند, اگر نقصان و کم توجهی از طرف شما, محصول شما و یا در نوع خدمت شما از طرف مشتری مشاهده شود میتواند با همان الگوریتم و اینبار در جهت عکس دهان به دهان بچرخاند و فرصت‌های بسیاری را از شما بگیرد


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مدیرتولز، تلفیق مهندسی و هنر

مدیرتولز چیست؟

مدیرتولز © آژانس تبلیغاتی 360  °   با همکاری و همراهی مجموعه ای از چندین متخصص خبره پیرامون محیطی با تلفیق از مهندسی و هنر با سابقه کاری مرتبط در  توسعه نرم‌افزار , طراحی گرافیک , رابط کاربری و تجربه کاربری , مدیریت خلاقیت و نوآوری , ساخت تیزر , انیمیشن و موشن گرافی در سال 1396 در شهر تهران متولد شد . پایه گذاران مدیرتولز تیمی با انگیزه , جوان و در عین حال با تجربه‌اند که با اعتقادی راسخ به هم‌افزایی و حصول نتایج موثر با اتکا به قدرت تیمی کنار هم جمع شده‌اند تا تعریفی نزدیک‌تر از آژانس تبلیغاتی نسبت به فاصله نسبتاً استانداردهای موجود در کشور با نصاب‌های جهانی به هموطنان و صاحبین کسب و کار عزیز ارائه نمایند.  

لینک های مفید

 • طراحی سایت پزشکی
 • طراحی سایت شرکتی
 • سئو
 • طراحی سایت فروشگاهی
 • عکاسی صنعتی

تمامی حقوق این وبسایت متلق به مجموعه مدیرتولز می باشد.